Profesja szeptunki wczoraj i dziś

Ciasteczka z wróżbą nie tylko na Nowy Rok
17 stycznia 2022
Sekrety wróżenia z fusów od kawy i herbaty
19 stycznia 2022

Profesja szeptunki wczoraj i dziś

Z kim kojarzy Ci się postać szeptunki? Wbrew pozorom nie jest to tajemnicza bohaterka legend związanych z Podlasiem, czy ktoś w rodzaju ludowej znachorki traktowanej jako substytut lekarza, lub położnej.  Wokół profesji szeptunek narosło wiele mitów, współcześnie coraz mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że wciąż można liczyć na profesjonalne wsparcie kobiety – szeptunki lub mężczyzny – szeptuna.

Szeptunka – co to znaczy

Rzeczownik ,,szeptunka” lub ,,szeptucha” wywodzi się zapewne od sposobu działania osób, które znane były z wypędzania złych duchów, uleczania poważnie chorych albo wypowiadania specjalnych zaklęć szeptem do ucha kogoś w potrzebie. W słownikach języka polskiego i encyklopediach pod pojęciem ,,szeptunka” znajdziesz wyjaśnienie, że to uzdrowiciel bądź uzdrowicielka ludowa działająca najczęściej na terenie Podlasia i oferująca swoje usługi przede wszystkim osobom wyznania prawosławnego. Z reguły uważa się szeptunki za osoby parające się białą, a więc pozytywną magią, ale ich profesję często traktuje się jako praktyki pogańskie, na które nie ma miejsca np. w chrześcijaństwie.

Cechy współczesnej szeptunki

Jeśli interesuje Cię profesja szeptunki i chcesz się przekonać, na czym polegają zdolności tego typu osoby, wcale nie musisz mieszkać na Podlasiu lub być wyznania prawosławnego. W dzisiejszych czasach specjalistów oddanych działalności szeptunki/szeptuna można znaleźć zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach, co więcej wielu z nich oferuje swoje usługi również online. Warto zdać sobie sprawę, że nowoczesne szeptunki to bardzo często osoby wszechstronnie wykształcone np. w zakresie hipnozy, bioenergoterapii, naturoterapii, ziołolecznictwa itp. Szeptunki i szeptuni mogą na co dzień pracować w gabinetach masażu, czy fizjoterapii, albo wspierać osoby z problemami neurologicznymi walczące z nałogami w zakładach zamkniętych. Wizyta u większości szeptunek wygląda dziś podobnie. Zaczyna się od dokładnej rozmowy z osobą potrzebującą wsparcia, potem jest pora na wstępne oczyszczenie ze złych energii oraz dokładną diagnozę przyczyny bólu, problemu, jakiegoś opętania.

Kiedy warto udać się do szeptunki

Profesja szeptunki najczęściej kojarzy się ze zdejmowaniem złych uroków albo leczeniem beznadziejnych dla medycyny tradycyjnej przypadków, ale to tylko niewielka część kompetencji, jakie posiada taka osoba. Szeptunki mają doświadczenie w oczyszczaniu za pomocą jajka, zdejmowaniu klątw i uroków z dzieci, potrafią okadzać domostwa ziołami. Większość szeptuch to osoby, które odziedziczyły po swoich przodkach niezwykły dar pomagania ludziom, korzystając z naturalnych, ludowych sposobów. Szeptunki to osoby bardzo oddane swojej misji, potrafią prowadzić rozmowy pełne empatii i zrozumienia, mają zdolność tzw. zamawiania zdrowia u samego pana Boga. Za sprawą szeptunki można wyleczyć się z niepłodności, pozbyć klątwy  rodowej, pokonać życiowe niepowodzenia natury osobistej i rozwinąć swoją karierę zawodową. Jeśli cierpisz na brak miłości, dostrzegasz w swoim otoczeniu wrogie osoby, albo masz ciągłe kłopoty finansowe, odważ się spotkać z szeptunką i nie wstydź prosić ją pomoc w każdej takiej sprawie. 

Profesja szeptunki to bez wątpienia jeden z najciekawszych dawnych zawodów, które mają duży związek z polskim folklorem i wiarą w moc dobrych ,,czarownic”. Współczesne szeptunki w swoich magicznych rytuałach chętnie korzystają z wiedzy swoich matek i babek, sprawnie posługują się żywiołami natury, świętymi relikwiami a nawet jedzeniem np. jajkami, owocami czy chlebem.

Komentarze są wyłączone.