7 czakr a poziomy świadomości człowieka

Słowa
Potęga afirmacji w ezoteryce
4 stycznia 2022
Lustra wykorzystywane w magicznych rytuałach
5 stycznia 2022

7 czakr a poziomy świadomości człowieka

Czakra

Pojęcie ,,czakra” jest w ostatnich latach bardzo popularne. Wielu z nas kojarzy czakry z szeroko pojętym zdrowiem psychicznym bioenergoterapią oraz praktyką medytacji. System czakr odnosi się historycznie do początków hinduizmu i buddyzmu, wykazuje też silne powiązanie z modną obecnie jogą. Jeśli interesujesz się rozwojem osobistym, pragniesz pracować nad swoją samoświadomością oraz zgłębić tajniki sztuki ezoterycznej, koniecznie poznaj wielowymiarowy system siedmiu pięter ewolucji człowieka oparty właśnie na czakrach.

Czakra – podstawowe informacje

Czakra to ważne centra energetyczne w ludzkim organizmie. Przedstawia się je symbolicznie za pomocą znaku koła, planety, gwiazdy, a czasem nawet kwiatu lotosu. Aby nasz organizm mógł pracować zdrowo i harmonijnie pod względem fizycznym oraz psychicznym, konieczny jest prawidłowy i niczym niezakłócony przepływ energii. Zdaniem doświadczonych ezoteryków rozwijanie czakr może prowadzić zarówno do wewnętrznego rozwoju człowieka, jak jego duchowego wyzwolenia, napełnienia się wyłącznie dobrą energią. Warto wiedzieć, że wiedza o czakrach stanowi bardzo ważną gałąź ezoteryki i warunkuje prawidłowe przeprowadzanie wielu rytuałów o znaczeniu magicznym. Najczęściej wyróżnia się 5, 6, lub 7, bądź 13 czakr głównych, które biegną wzdłuż linii pionu i kręgosłupa, a każda z nich ma przypisany inny kolor oraz naczelną funkcję.

Człowiek a energia czakr

Zgodnie z filozofią Dalekiego Wschodu  człowiek postrzegany jest jako istota energetyczna, która oprócz ziemskiego ciała posiada także powłoki ciała subtelnego, przenikające ziemską powłokę ciała fizycznego. Podobno w systemie energetycznym każdego z nas znajduje się niezliczona liczba ośrodków pobierających energię życiową z otaczającego nas pola powszechnego. Potem taka energia w postaci fal o odpowiedniej częstotliwości jest rozprowadzana kanałami energetycznymi do odpowiednich organów wewnętrznych (meridianów). Szacuje się, że 7 najważniejszych czakr człowieka zlokalizowanych jest wzdłuż jego rdzenia kręgowego, zaś każda z nich jest ściśle powiązana z określonymi segmentami ciała, organami, jak również gruczołami dokrewnymi. Okazuje się, że zdrowie człowieka jest połączone ze stanem jego czakr energetycznych. Jeśli chcesz, by w ośrodkach Twoich czakr zawsze panowała harmonia, zadbaj o pozytywne myśli, zdrowe, lekkostrawne jedzenie, odpowiednią ilość snu oraz aktywność fizyczną własnego organizmu.

Czakry jako siedem ważnych ośrodków energetycznych

1. Czakra korzenia – dotyczy zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka, jest związana z wysokim poziomem energii witalnej. Czakra korzenia to symbol typowy dla ciała i materii, w ezoteryce łączy się ją z kolorem czerwonym.

2. Czakra krzyżowa – reprezentuje świadomość doznawanych przyjemności, wyrażanie ludzkich emocji i uczuć. Powszechnie kojarzy się ją również z sferą namiętności, seksualności oraz zmysłowości. Czakrę krzyżową symbolizuje kolor pomarańczowy, jeśli nie czujesz kontaktu z tą właśnie czakrą,  będziesz narzekać na kłopoty w relacjach intymnych i zablokowanie na twórczą aktywność.

3. Czakra splotu słonecznego – to ta odpowiedzialna za świadomość siebie oraz osobowość, poczucie humoru. W sztuce ezoterycznej oznacza się ją zwykle kolorem żółtym  oraz silnie wiąże się z odwagą, wzmacnianiem poczucia własnej wartości.

4. Czakra serca – reprezentuje miłość i empatię, pozwala cieszyć się życiem, radzić sobie z emocjonalnymi traumami. Zdaniem ezoteryków troska o czakrę serca pozwala odkryć człowiekowi prawdziwe powołanie. Symbolizują ją kolory zielony oraz różowy.

5. Czakra gardła – odpowiada za prawdę, komunikację z innymi, ułatwia rozwijanie swego wewnętrznego potencjału. Ludzie mający zaburzenia czakry gardła nie są asertywni, trudno im mówić o swoich potrzebach, zaniżają uporczywie swoją wartość. Z czakrą gardła nierozerwalnie związany jest kolor niebieski.

6. Czakra czołowa – ma silny związek z rozwojem intuicji,  harmonijną współpracą prawej i lewej półkuli mózgu. Człowiek z silnie rozwiniętą czakrą czołową jest śmiałym wizjonerem oraz rzetelnym wykonawcą twórczych dzieł. Kolory czakry czołowej  to indygo oraz fioletowy.

7. Czakra korony – to bez wątpienia siedziba naszej duchowości, odpowiada za poczucie szczęścia i spełnienia. W ezoteryce symbolizuje ją kolor biały i fioletowy, poczucie jedności, niczym niezakłóconej harmonii.

Komentarze są wyłączone.