Mandale – oto sekrety ich magicznego działania

Lustra wykorzystywane w magicznych rytuałach
5 stycznia 2022
Jasnowidzenie – niezwykły dar o wielu zastosowaniach
6 stycznia 2022

Mandale – oto sekrety ich magicznego działania

Mandala kojarzy się najczęściej z kolorowym okręgiem, który jest popularnym motywem dekoracji wnętrz albo relaksujących kolorowanek dla dzieci i osób dorosłych. Czy wiesz, skąd wzięły się mistyczne rysunki mandali i jak można z nich korzystać w dziedzinie ezoteryki? Poznaj wpływ mandali na życie człowieka, przekonaj się, jak wielka jest ich potęga w rytuałach magicznych.

Mandala – pochodzenie i symbolika

Mandala jest symbolem wywodzącym się z tradycji indyjskiej, szacuje się, że w VIII wieku dotarła ona na Tybet. Pierwotnie definiowano mandalę jako harmonijne połączenie koła z kwadratem, traktowano ją jako odwołanie do symboliki ludzkiego życia – gdzie człowiek znajduje się w centrum wszechświata. Mandale  wiążą się również z szczęśliwym kołem życia, uważane są za odzwierciedlenie doskonałości oraz pełnej harmonii. Zdaniem K. G. Junga, który upowszechnił mandale w kulturze zachodniej, spontaniczne rysowanie mandali pełni nie tylko funkcje relaksacyjne, ale może powiedzieć też sporo na temat kondycji psychofizycznej autora danej mandali.

Mandale jako forma wyrażania siebie

Mandale są bardzo popularne i chętnie wykorzystywane w arteterapii, psychologii, stają się motywem rysunków, obrazów, czy nawet skomplikowanych rzeźb. Jeśli szukasz wyciszenia, skarżysz się na słabą koncentrację, poszukaj ćwiczeń psychologicznych lub ezoterycznych, które wykorzystują obficie możliwości mandali. Ważnym etapem pracy z mandalami jest szczegółowe projektowanie wzorów mających zostać zamkniętymi w okręgu danej mandali. Zdaniem ezoteryków i psychologów rysowanie mandali przynosi poczucie bezpieczeństwa, pozwala zyskać samokontrolę nad własnymi myślami, wpływa nawet na regulację napięcia mięśniowego, może być pomocne w walce z depresją i wzmacniać poczucie własnej wartości.

Znaczenie kolorów w mandali

W ezoteryce karty z mandalami można wykorzystywać do technik wróżebnych albo podczas przygotowywania rytuałów magicznych o funkcjach np. oczyszczających lub uzdrawiających. Jeśli interesujesz się szeroko pojętą ezoteryką, koniecznie poznaj symbolikę kolorów najczęściej występujących w  mandalach:

  1. Czerwony – to w mandali witalność, energia, duża kreatywność. Może też sygnalizować jakieś stany zapalne w organizmie, potrzebę zrobienia sobie badania krwi.
  2. Czarny – występuje w mandalach służących odradzaniu się, zyskaniu równowagi po okresie żałoby lub jakiegoś trudnego etapu życia. Czarny to znak lęku przed nieznanym, może symbolizować ludzi w depresji, albo zmagających się z jakąś mroczną tajemnicą.
  3. Niebieski – w mandalach wskazuje na dystans, spokojne podejście do życia, czasem również na emocjonalny chłód. Niebieskim kolorem chętnie posługują się osoby przygnębione, tęskniące za jakąś zmianą w swoim życiu.
  4. Zielony – w mandali oznacza nadzieję, dobry humor, równowagę emocjonalną. Ten kolor jest powszechnie kojarzony z właściwym funkcjonowaniem organizmu.
  5. Żółty – w mandalach to znak pogody ducha, optymistycznego podejścia do życia. Zdrowotnie przewaga koloru żółtego w mandali może wiązać się  z wzmożonym metabolizmem  oraz aktywnością hormonów.
  6. Fioletowy – jest typowy dla mandali tworzonych przez indywidualistów, czasem osób melancholijnych, rozgoryczonych. Jeśli chodzi o znaczenie zdrowotne to mandala fioletowa może sugerować oderwanie się od rzeczywistości, jakąś trudną do opisania apatię.
  7. Biały – w mandali oznacza cnotliwość, czystość myśli. Rysowanie mandali w takim kolorze jest typowe dla osób z zaburzeniami kompulsywnymi.
  8. Brązowy – mandale w takim odcieniu oznaczają osoby ceniące wartości rodzinne, mogą być zapowiedzią chorób układu pokarmowego.
  9. Pomarańczowy – w mandali to odpowiednik odwagi, pewności siebie, ambicji. Może sugerować problemy z trzustką lub układem moczowym.
  10.  Różowy – w mandali łączy się z delikatnością, wrażliwością, skłonnością do poświęceń. Czasem może sugerować występowanie u człowieka różnego rodzaju fobii.

Komentarze są wyłączone.