Żywioł ognia w sztuce ezoterycznej

Oczyszczanie pożywienia z negatywnej energii
15 grudnia 2021
Słowa
Potęga afirmacji w ezoteryce
4 stycznia 2022

Żywioł ognia w sztuce ezoterycznej

Ogień to żywioł, któremu od wieków przypisuje się wiele, często bardzo sprzecznych ze sobą znaczeń. Jedni kojarzą go z ogromną siłą fizyczną, namiętnością, albo pełnym pasji twórczym działaniem. Inni uważają ogień za żywioł niosący zniszczenia, nagłe zmiany, spustoszenie, myślą o nim zazwyczaj z ogromnym lękiem.

Warto pochylić się nad symboliką ognia

Kult ognia w tradycji

Żywioł ognia w wielu poglądach filozoficznych czy religiach był uważany za źródło wszelkiego bytu i stanowił ważny element kultu. Wedle przekazów biblijnych ludzie wiązali ogień z tzw. epifanią, czy objawieniem świętości (np. w krzaku gorejącym Bóg ukazał się Mojżeszowi, zaś  jako słup ognia Jahwe prowadził wychodzących z Egiptu Izraelitów). Nasi przodkowie kojarzyli ogień często z uroczystościami pogrzebowymi i oddawaniem czci zmarłym. Na kartach historii można wyczytać opisy uroczystych spaleń lub spopieleń zwłok np. wybitnych wodzów, czy władców.  Jeśli przypomnimy sobie mit o Prometeuszu, który wykradł bogom ogień, uzmysłowimy sobie, że żywioł ognia oznaczał też działania o charakterze rewolucyjnym, porządkującym, ułatwiającym ludzką egzystencję (dzięki niemu można się ogrzewać, przygotowywać pieczone mięso, gotować pożywne zupy).

Symbolika ognistych kolorów

Warto wiedzieć, że żywioł ognia związany jest z wieloma energetycznymi odcieniami, a każdy z nich niesie z sobą inne przesłanie, tożsame przeważnie z wiedzą ezoteryczną:

  • Czerwony lub bordowy to kolory mające wpływ na ożywienie relacji, dzięki noszeniu ubrań w tych odcieniach możecie na nowo rozkochać w sobie partnera.
  • Purpurowy to kolor będący symbolem władzy, warto otaczać się nim, gdy potrzebujemy zmierzyć się z trudną sytuacją, kiedy brakuje nam sił fizycznych i psychicznych.
  • Złoto-żółty to odcień żywiołu ognia mogący poprawić naszą sytuację finansową.
  • Ciepły odcień pomarańczy to kolor mający znaczenie ochronne. Noście ubrania w tym kolorze, kiedy chcecie poprawić stan swojego zdrowia albo zwiększyć odporność organizmu.

Magiczne rytuały z ogniem współcześnie

Zdaniem specjalistów w zakresie ezoteryki żywioł ognia jest ściśle związany z kultem solarnym, męską potencją, ludzkimi namiętnościami. Czasem jest on synonimem zniszczenia, niekiedy potrzebnej transformacji, by na świecie mogło pojawić się coś dobrego, nowego. Wieloznaczność żywiołu ognia doskonale wpisuje się w magiczny charakter obrzędów dziękczynnych, błagalnych, a nader wszystko rytuałów oczyszczających. Współcześni wróżbici wzniecają ogniska, palą pochodnie albo specjalne świece, kiedy przeprowadzają czynności dywinacyjne, chcą nam pomóc nawiązać kontakt z duchami, albo zapewnić ochronę przed złymi demonami.

Żywioł ognia to bez wątpienia szczególnie istotne zagadnienie w powiązaniu z tematami takimi, jak relacje z zaświatami, przepowiadanie przyszłych zdarzeń, oczyszczanie energetyczne. W horoskopach żywioł ognia jest najczęściej przypisywany takim znakom zodiaku jak np. Baran, Lew oraz Strzelec.  Ludzie związani urodzeniowo z żywiołem ognia odznaczają się determinacją w dążeniu do celu, mają opinie impulsywnych, namiętnych, bardzo sprawnie działających.  Zdaniem wielu wróżek ich esencja ma typowo męski charakter.

Komentarze są wyłączone.